PADEL - SPORT I ZABAWA
Hala „Interpadel” na warszawskim Służewcu. Kiedyś był tu Służewiec Przemysłowy, dziś przemysłu pozostało tu niewiele. Ulica Obrzeźna prezentuje się nowocześnie, z restauracjami, kafejkami i sklepami znanych „sieciówek”. Rondo im. Feliksa Stamma i ulica Bokserska przypominają nam o dawnych sukcesach polskiego boksu.
1. W sobotę 24 sierpnia w hali „Interpadla” rozgrywany jest turniej padla. Turniej zorganizowany przez Warszawsko-Mazowiecką Radę Olimpijską i firmę „Green Active”, współfinasowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Dzielnicę Mokotów, nosi dumną nazwę: „Puchar Mazowieckiego Orła”. Jedynka umieszczona na plakacie imprezy sygnalizuje zamiar kontynuacji tego projektu w kolejnych latach. Pierwsza edycja każdego przedsięwzięcia, to zazwyczaj rodzaj pewnego sprawdzianu, a nawet eksperymentu. Czy tak było i tym razem?
2. Padel, nowa dyscyplina sportu, która w sposób nadzwyczajny uzyskuje światową popularność. Skąd taka nazwa? Od angielskiego „paddle” czyli „wiosło”, bo rakieta przypomina właśnie wiosło. Padel, podobny do tenisa chociaż inny, podobny do badmintona ale inny, może najbardziej podobny do squsha, jednak inny. Gramy w szklanej klatce, „padlowskimi” rakietami,
liczymy punkty jak w tenisie, ale w innej odmianie możemy liczyć punkty jak w ping pongu, czy badmintonie. Najczęściej gramy parami: deblowymi lub mikstowymi. Tak było i w naszym turnieju. Grały pary.
3. Padel zrodził się w Meksyku, ale ojczyzną gry stała się Hiszpania. To lata 70-te XX wieku. Od roku 1992 rozgrywane są, co dwa lata, mistrzostwa świata. Pierwsze odbyły się w Hiszpanii, ale dziś największą padlową potęgą na świecie jest Argentyna – 10 tytułów mężczyzn i 8 kobiet mistrzów świata czyni ten kraj niedoścignionym potentatem. Do Polski padel trafił niedawno. Polska Federacja Padla powstała w roku 2017. Ktoś ważny policzył, że aktualnie w Polsce jest ponad 40 ośrodków padla, w których jest ponad 100 kortów. Liczba ta rośnie w sposób dynamiczny. W Warszawie jest zlokalizowanych osiem ośrodków padla, a największym, nie tylko w Warszawie, ale także w Polsce, jest właśnie obiekt „Interpadla” z dziewięcioma krytymi kortami. Dziś padel uchodzi za świetną grę towarzyską, znakomitą zabawę, a dopiero później za dyscyplinę profesjonalną.
4. Turniej Mazowieckiego Orła zgromadził 80 zawodniczek i zawodników. Toczyli oni zacięte mecze na siedmiu kortach. Ósmy kort został przeznaczony dla dzieci. Instruktor pokazywał dzieciakom podstawowe odbicia, sposób ustawiania się na korcie, podstawową technikę. Dzieciaki słuchały, ale nie mogły doczekać się gry. Gdy gra się zaczęła, były w swoim żywiole.
Na korcie głównym najpierw odbyła się gra pokazowa. Było co oglądać! Następnie kort główny stał się areną olimpijczyków i artystów. Wielu z nich taką rakietę miało w ręku po raz pierwszy w życiu. Mieli zagrać krótki mecz towarzyski, a grali ponad półtorej godziny. Zrodził się z tego miniturniej, w którym najlepszym okazał się 17-letni Miłosz Redzimski, tenisista stołowy, olimpijczyk z Paryża. Na miejscu drugim był Andrzej Supron, wicemistrz olimpijski w zapasach, a na trzecim Piotr Miazga, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Swoich sił próbowały jeszcze olimpijki: Marta Wieliczko, srebrna medalista w wioślarstwie, Urszula Kielan srebrna medalistka w skoku wzwyż, a także Andrzej Świerczyński, sprinter, olimpijczyk z Montrealu z 1976 roku. A kolejni olimpijczycy: Jacek Bierkowski i Bożena Nowakowska bili swoim koleżankom i kolegom brawo. Wśród aktorów prezentował się Tomasz Sobczak i Tomasz Gęsikowski którzy pełnili także rolę prowadzących imprezę.
5. W kuluarach mogliśmy obejrzeć obrazy Eweliny Wasiluk, malarki z dużą wrażliwością artystyczną. Sama o sobie mówi: „Kocham malować. Żyję i maluję w świecie wyobraźni i iluzji, alegorii, metafor życia jako procesu, jego faz i odcieni…”. Wielkie formaty prac malarki przyciągają kolorami i geometrycznymi kształtami, w wielu obrazach pojawiają się elementy sportowe. Obraz z kortem tenisowym trochę nawiązuje do „eventu” w turniejowej hali. Sport i sztuka to coś, co nam przyświeca w kolejnych naszych
projektach. Nawiązujemy w ten sposób do dawnych olimpijskich tradycji, wskazywanych przez barona Pierra de Coubertina.
6. Kończymy turniej Mazowieckiego Orła. Ten turniej to próba promocji dyscypliny, która ma szanse na wielki rozwój. W Igrzyskach Europejskich rozgrywanych w 2023 roku w Krakowie, padel zyskał duże uznanie widzów i decydentów. Czy padel ma szanse wejść do programu igrzysk olimpijskich? W Los Angeles jeszcze nie, ale w kolejnych w Brisbane, być może tak! Pierwszy Turniej Mazowieckiego Orla to trochę eksperyment. Pozytywny! Fajna rozrywka, frajda dla wszystkich uczestników. Wspólnie uczyliśmy się organizacji i specyfiki tej gry: dzieci, zawodnicy, aktorzy, olimpijczycy, widzowie. Turniej padla może być wielkim show. Jeśli odbędzie się drugi turniej Mazowieckiego Orła to z pewnością będzie to wydarzenie w każdym aspekcie profesjonalne.
7. Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego. Bez wsparcia finansowego Urzędu turniej by się nie odbył. Dziękujemy władzom Dzielnicy Mokotów. Turniej odbywający się na Mokotowie stał się ciekawą propozycją dla mieszkańców. Dziękujemy firmie Green Active za współpracę i zapał z jakim prezes firmy, Cezary Zbyrowski angażował się w organizację przedsięwzięcia. Dziękujemy wszystkim firmom z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Iławy, Torunia, które zechciały wesprzeć, w różnorodny sposób, turniej.
Warszawsko-Mazowiecka Rada Olimpijska z wielką uwagą przyjęła propozycję organizacji turnieju padla. Zawsze z ciekawością i zainteresowaniem odnosimy się do każdej propozycji, która daje szanse zwiększać aktywność sportową dzieci, młodzieży, rodziców i starszych pokoleń. Na turnieju padla byliśmy obecni w dużym gronie członków zarządu: prezes Zenon Dagiel, wiceprezesi Jerzy Pietrzyk i Jan Wieteska, skarbnik Jerzy Rutkowski i członkini zarządu Urszula Kielan, a także dyrektor biura Maciej Kordala. Uff. Jesteśmy obecni tam, gdzie dzieje się coś ważnego.
O wszystkich projektach, które realizujemy piszemy na naszej stronie internetowej i Facebooku. Zapraszamy do lektury!
Jotwu.