Apel Olimpijski

Olimpijczycy, działacze, przyjaciele sportu, nauczyciele i uczniowie!

Dzisiejszym apelem inaugurujemy Olimpijski Dzień Sportu Dzieci i Młodzieży w Pacynie. Jesteśmy wdzięczni Warszawsko-Mazowieckiej Radzie Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego za wybranie naszej szkoły do współorganizacji tego sportowego wydarzenia. Żyjemy w czasach, w których wartości wywodzące się z antycznej Grecji są nam szczególnie potrzebne. Olimpizm to nie tylko zmagania fizyczne, ale filozofia życia, łącząca sport z kulturą, edukacją i troską o drugiego człowieka. Nasze dzisiejsze dążenia trafnie oddaje uniwersalna prawda: „Prawdziwym zwycięstwem nie jest pokonanie przeciwnika, lecz pokonanie własnych słabości. W świecie pełnym podziałów, niech sport pozostanie mostem, a flaga olimpijska – symbolem nienaruszalnego braterstwa i pokoju”.

Dziewczęta i chłopcy!

Szukajcie w sporcie pasji, zdrowia i radosnej zabawy, której nie zastąpi żaden ekran. Dbajcie o równowagę – rozwijajcie zarówno sprawność fizyczną, jak i siłę charakteru oraz odporność psychiczną. Bądźcie dzielni i wytrwali, gdy przychodzą chwile zwątpienia. Boiska, sale, stoki i pływalnie czekają na tych, którzy mają odwagę marzyć. Zachęcajcie rówieśników do ruchu i oderwania się od wirtualnego świata. Brońmy sportu przed agresją, hejtem, dopingiem i wykluczeniem. Sport jest naszą wspólną przestrzenią – otwartą i bezpieczną dla każdego.

Zawodnicy uczestniczący w dzisiejszych zawodach!

Pamiętajcie, że start w międzyszkolnych rozgrywkach szkół noszących imię Polskich Olimpijczyków, jest dla Was wielkim wyróżnieniem. Uczniowie, godnie reprezentujcie imiona swoich szkół. Bądźcie wierni humanistycznym wartościom olimpijskim i zasadom fair play. Okazujcie szacunek – zachowując pokorę w chwilach wielkich triumfów i godność w obliczu sportowych porażek.

Dbajcie o piękno i czystość sportu.

Pacyna, 29 maja 2026 r.