Działo się w Grodzisku Mazowieckim!
Grodzisk Mazowiecki, 4 kwietnia, tuż przed godz. 18.00, hala sportowo-widowiskowa przy ulicy Sportowej 29. W kuluarach tłum dzieci i młodzieży, powoli zapełniają się trybuny i krzesła ustawione na parkiecie hali. Wszystko dzieje się w lekkim półmroku, bo tylko scena ustawiona przeciwlegle do wejścia jest podświetlona kolorowymi barwami. Jest gwarno i coraz bardziej tłoczno. Spore grupy młodych ludzi i dzieci w klubowych dresach. Jedni przeciskają się bliżej sceny, inni zasiadają na widowni, nieco dalej, ale za to z lepszą perspektywą obserwacji tego co będzie za chwilę.
Godzina 18.03, hala jest pełna. Rozlega się wyliczanie: dziesięć, dziewięć, osiem, coraz wyraźniej: siedem, sześć, pięć, część widowni dołącza się: cztery, trzy, dwa, …. jeden! Rozbrzmiewa mocne, muzyczne uderzenie.
Co się dzieje? O co chodzi?
Na scenę wychodzą: Luiza Złotkowska, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, gwiazda polskich łyżew szybkich i Piotr Sobczyński, znakomity dziennikarz sportowy, komentator ważnych wydarzeń sportowych. Rozpoczyna się Gala Mazowieckiego Dnia Olimpijczyka. Będzie się działo!!!
***

1. W każdym ważnym wydarzeniu muszą być przemówienia. Oto kilka fragmentów wystąpień oficjeli. Całe wystąpienia zamieszczamy na naszej stronie internetowej w odrębnych filmikach:
– Prezes Warszawsko-Mazowieckiej Rady Olimpijskiej, Zenon Dagiel kieruje słowa powitania do wszystkich obecnych: „To niezwykły dzień, bo gościmy dziś elitę polskiego sportu, to oni tworzyli historię polskiego sportu.” Polscy sportowcy od 100 lat startują na igrzyskach olimpijskich. Koła olimpijskie symbolizują przyjaźń i pokój, to dziś szczególnie ważne.
– „Dziękuję wam za to, że mieliśmy fajne życie” – tak rozpoczął swoje wystąpienie burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Grzegorz Benedykciński zwracając się do obecnych na Gali olimpijczyków. „Ile radości, ile emocji, ile łez, ile wzruszeń, ile dumy z tego, że jesteśmy Polakami! Bardzo wam za to dziękuję. Dzieciaki podziękujmy im za to serdecznie!” . Rozlegają się gromkie brawa, to brawa dla polskich olimpijczyków i z pewnością nie tylko dla tych, którzy przyjechali do Grodziska.
„Ci młodzi ludzie będą mogli spotkać się z wami, pogadać z wami. Absolutnie jest to wielkie wydarzenie” – dodaje G. Benedykciński. A na koniec burmistrz zwrócił się do prowadzącej Galę Luizy Złotkowskiej: „Luizka nie tylko jesteś olimpijczykiem, ale od dzisiaj Ty robisz wielką karierę, to jest początek wielkiej kariery, gratuluję”. Najwidoczniej Luiza spodobała się w roli prowadzącej Galę.
– I jeszcze wystąpienie Doroty Stalińskiej, radnej Sejmiku Mazowieckiego, świetnej aktorki, która odczytuje list Marszałka Adama Struzika do uczestników Gali. Marszałek dziękuje za zaproszenie i podkreśla rolę sportu w naszym życiu. Pisze też, że Mazowsze docenia wielką wagę sportu. Gratuluje organizatorom i gospodarzom Gali Mazowieckiego Dnia Olimpijczyka.
***

A teraz następuje Ceremoniał Olimpijski, ważna część Gali, symbolizującą ideę olimpijską, podkreślająca przekaz igrzysk dla świata. Koła olimpijskie, ogień, hymn, sportowy fair play.
2. Tę część Gali rozpoczyna filmowa prezentacja. Oglądamy stare zdjęcia z początku ery olimpijskiej zmieszane z fragmentami igrzysk z XXI wieku. Piękny, wzruszający kolaż. W kilka minut widzimy jak zmieniały się igrzyska olimpijskie na przestrzeni ponad stu lat. (filmik prezentujemy na naszej stronie internetowej).
3. Na halę wchodzą, w rytmie marsza, poczty flagowe. W składzie pocztu z polską flagą Marian Woronin i Zenon Licznerski, członkowie niezapomnianej srebrnej sztafety 4 x 100 m z igrzysk moskiewskich. Obok młodzi sportowcy z grodziskich klubów: Wanda Pokropek i Borys Wawer. Orkiestra gra hymn narodowy, flaga wędruje na maszt. W składzie pocztu z flagą olimpijską są: Janusz Gerard Pyciak-Peciak, złoty medalista w pięcioboju nowoczesnym z Montrealu 1976 r i Robert Korzeniowski, multimedalista olimpijski. Towarzyszą im młodzi sportowcy: Anna Rusak i Igor Leszczyński. Flaga olimpijska wznosi się na maszt w takt hymnu olimpijskiego. Dwie flagi: biało-czerwona i biała z pięcioma kołami w pięciu kolorach, dumnie prezentują się obok siebie, jak para dobrych przyjaciół.
4. I już wbiega na halę grupa młodzieży ze wszystkich 18. grodziskich klubów. A na czele Urszula Kielan, srebrna medalistka w skoku wzwyż z 1980 roku, niosąca płonącą żagiew. Dobiegają do postumentu ze zniczem. Wybucha ogień. Płonie olimpijski znicz. Olimpijski znicz na Gali Olimpijskiej w Grodzisku Mazowieckim!
5. A na scenie Sławomir Chmura, łyżwiarz, olimpijczyk z Vancouver z 2010. Odczytuje Apel Olimpijski. Zacytujmy fragmenty: „Wyrażamy nadzieję, że igrzyska w Paryżu będą przebiegać w atmosferze pokoju, braterstwa i przyjaźni. Bo to sport jest wielkim orężem w stosunkach międzyludzkich. Wierzymy, że hasło: „Igrzyska szeroko otwarte” przejdzie do historii olimpizmu jako symbol wielkiego sportowego święta”. I dalej: „polskim olimpijczykom życzymy wspaniałych sukcesów. Bądźcie odważni, dajcie z siebie wszystko w rywalizacji ze sportowcami z całego świata w myśl znanej zasady „dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” zawsze według fair play, zawsze z szacunkiem dla rywala”. Uczestnicy Gali kończą swoje przesłanie słowami: „ Bądźmy wielką olimpijską rodziną, kreujmy wolność, przyjaźń i pokój jako najważniejsze życiowe wartości. Niech wygrywa sport”. Pełny tekst Apelu jest na naszej stronie internetowej.

6. Prowadzący zapraszają na scenę Sekretarza Generalnego PKOl, Marka Pałusa. „Widząc tak wielkie audytorium, pełne wybitnych postaci, ale też przyszłych mistrzów mam tremę tak jak sportowcy przed startem” – tak rozpoczyna swoje wystąpienie Marek Pałus i zaraz dodaje: „Dlatego na początku, w ramach rozgrzewki, powiem trzy słowa: Brawo Grodzisk Mazowiecki”. Marek Pałus dziękuje olimpijczykom za wszystko co poprzedza zdobycie medali, za ciężką pracę, za lata wyrzeczeń, za samotność, za wszystkie dni poza domem. Dziękuje rodzicom i trenerom, i życzy mnóstwo emocji podczas igrzysk w Paryżu. Całe wystąpienie prezentujemy na naszej stronie internetowej.
7. Olimpijczycy, to ci którzy są na Gali głównymi uczestnikami. Wyjątkowi goście. To oni swoją sportową i życiową osobowością zapisują karty historii polskiego sportu. Przez lata żyjemy olimpijskimi sukcesami, opowiadamy o nich młodszym pokoleniom i jednocześnie oczekując wciąż nowych. Bo medale olimpijskie to wielka wartość narodowa. Do Grodziska Mazowieckiego przyjechało ponad 30 olimpijczyków. Wiceprezes WMROl, Jerzy Pietrzyk srebrny medalista z igrzysk w Montrealu w sztafecie 4 x 400 metrów, który był gospodarzem „listy obecności” olimpijczyków, z satysfakcją stwierdził: „Wszyscy, którzy zapowiedzieli swoją obecność przyjechali. Jest nawet dwóch więcej, dojechali w ostatniej chwili!”

Piotr Sobczyński i Luiza Złotkowska zapraszają olimpijczyków na scenę. Po kolei, według alfabetu. Informują o ich medalach. Po każdym nazwisku rozlegają się brawa. Młodzież bije brawo dawnym mistrzom. Wreszcie, na scenie są wszyscy. Pełne światła na całą grupę. Uśmiechają się, widać na twarzach wzruszenie. Niektórzy spotkali się po wielu, wielu latach. Widownia na stojąco bije brawo. Owacja przeciąga się. Ktoś próbuje zaintonować „sto lat”. Robert Korzeniowski, czterokrotny złoty medalista w chodzie, zachęca do ukłonu. Tak się dzieje, olimpijczycy składają ukłon przed tysięczną widownią. Czynią to jak najlepsi aktorzy po zakończeniu wybitnego spektaklu. Dołącza Luiza Złotkowska. To przecież srebrna medalistka w łyżwiarstwie szybkim. Dla olimpijczyków, to wbrew pozorom, nieczęsta okazja aby stanąć obok siebie na scenie przed tak wielkim audytorium. Pozdrawiają widownię. Dorota Stalińska, później w rozmowach kuluarowych mówi, że miała ogromną ochotę wejść na scenę, stanąć wśród olimpijczyków by zrobić sobie z nimi zdjęcie.
Już po zakończeniu części oficjalnej olimpijczycy zasiadają w kuluarach i składają autografy wszystkim chętnym. Listę wszystkich olimpijczyków, obecnych na grodziskiej Gali prezentujemy na naszej stronie internetowej i FB.
8. W czasie Gali mogliśmy obejrzeć prezentacje muzyczne, taneczne i piosenkarskie. Kultura zawitała na Galę pięknymi akcentami. Orkiestra Tomasza Kirszlinga stworzyła wyjątkową oprawę muzyczną, z oryginalnie zagranym polskim hymnem i świetnym, wciąż światowym hitem „Pod dachami Paryża”. Do tej melodii, w nawiązaniu do igrzysk w Paryżu, zatańczyli walca młodzi tancerze: Wiktoria Wojciechowska i Adam Kowalczyk. Młodzi ale już utytułowani, zwycięzcy wielu turniejów ogólnopolskich, kadrowicze w tańcu sportowym. Taniec był szalony, przepiękna suknia Wiktorii wirowała jak w podmuchach wiatru. Różowa suknia i ciemny frak Adama – tak zapamiętamy kolorowy, dynamiczny obraz ze sceny. Było nastrojowo, uroczo i trochę po francusku, bo przecież tę piosenkę niegdyś śpiewała Edith Piaf i śpiewał Yves Montand, wielkie gwiazdy francuskiej estrady! Jesteśmy pod wrażeniem występu Wiktorii i Adama. Świetnie prezentuje się też Magda Piątek, która śpiewa dwa dobre muzyczne „kawałki” przy znakomitym akompaniamencie orkiestry Tomasza Kirszlinga. Mocny głos dobrze brzmi w wielkiej hali wypełnionej widzami. Magda dostaje gromkie brawa.
***
9. Bez przemówień nie ma Gali. Tym bardziej nie ma Gali bez odznaczeń. Odznaczeń było bardzo dużo, a Gala to odpowiednie miejsce aby takie odznaczenia wręczać. Pięć osób otrzymało odznaczenie Ministerstwa Sportu: „Za Zasługi dla Sportu.” Osiemnaście osób zostało wyróżnionych złotym medalem PKOl: „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”. Były wyróżnienia dla sportowców i trenerów, a także dla działaczy grodziskich klubów sportowych. Wreszcie Warszawsko-Mazowiecka Rada Olimpijska wyróżniła młode talenty. Dziesiweciu młodych sportowców otrzymało okazjonalne dyplomy. Listy wyróżnionych i odznaczonych zamieszczamy w odrębnych zestawieniach na stronie internetowej. Jednak jednego z wyróżnionych wymieńmy teraz. To Janusz Zieliński, działacz sportowy od lat 60-tych XX wieku. Jego pasją zawsze było kolarstwo. Założył pierwszy w Polsce Szkolny Klub Kolarski przy Technikum Samochodowym. Człowiek sportu grodziskiego od zawsze. Janusz Zieliński otrzymał odznaczenie: „Za Zasługi dla Sportu”, a także medal: „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”
10. Warszawsko-Mazowiecka Rada Olimpijska skorzystała z okazji do wręczenia specjalnego wyróżnienia dla Henryka Olszewskiego. Aktualny Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki otrzymał okazały puchar z dedykacją: „Wybitnemu Trenerowi Polskiej Lekkiej Atletyki”. Henryk Olszewski należy do elitarnego grona polskich trenerów, którzy wychowali mistrzów olimpijskich. WMROl zauważa to wręczając takim trenerskim gwiazdom okazjonalne puchary.
***

10. Warszawsko-Mazowiecka Rada Olimpijska skorzystała z okazji do wręczenia specjalnego wyróżnienia dla Henryka Olszewskiego. Aktualny Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki otrzymał okazały puchar z dedykacją: „Wybitnemu Trenerowi Polskiej Lekkiej Atletyki”. Henryk Olszewski należy do elitarnego grona polskich trenerów, którzy wychowali mistrzów olimpijskich. WMROl zauważa to wręczając takim trenerskim gwiazdom okazjonalne puchary.
***
11. Znaczenie wydarzenia zawsze podkreślają goście, którzy swoją obecnością dodają wydarzeniu blasku! Obok wymienionych wcześniej przedstawicieli PKOl wiceprezesa Henryka Olszewskiego i Sekretarza Generalnego Marka Pałusa, byli obecni prezesi polskich związków sportowych: Łyżwiarstwa Szybkiego, Rafał Tataruch; Zapasów,Andrzej Supron, który jest także wiceprezesem PKOl; Sportów Wrotkarskich, Bartosz Pisarek; Tenisa Stołowego, Dariusz Szumacher. Prezesi mazowieckich związków sportowych: Podnoszenia Ciężarów, Marek Murmyło i Sportów Gimnastycznych, Michał Bałaga.
Unię Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza reprezentował dyrektor Piotr Śliwiński, a Szkolny Związek Sportowy prezes Iwona Zielińska-Mróż. Gościliśmy także zastępcę dyrektora Muzeum Sportu, Aleksandrę Czechowicz-Woźniak. Wśród gości obecny także był Starosta Grodziski, Marek Wieżbicki. W gronie gospodarzy obok burmistrza, Grzegorza Benedykcińskiego byli jego zastępcy: Tomasz Krupski i Norbert Cegliński, a także dyrektor Ośrodka Sportu, Mariusz Smysło. Na widowni zasiedli licznie przybyli radni, prezesi i dyrektorzy jednostek samorządowych, prezesi klubów sportowych. Warszawsko-Mazowiecką Radę Olimpijską reprezentowali: prezes Zenon Dagiel, wiceprezesi Jerzy Pietrzyk i Jan Wieteska oraz członkowie Zarządu. Wszystkich których nie wymieniliśmy także pozdrawiamy serdecznie.
12. A Galę prowadzili: Piotr Sobczyński i Luiza Złotkowska. Znakomicie i błyskotliwie!
O Gali opowiedział:
Jan Wieteska