Grodziski Apel Olimpijski
Podczas II Mazowieckiego Dnia Olimpijczyka przyjęto Apel Olimpijski, który odczytany został przez Sławomira Chmurę, olimpijczyka z Vancouver, trenera UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki.
Apel Olimpijski:
Idea olimpizmu oparta jest o ważne wartości – to szacunek, przyjaźń, dążenie do doskonałości i czysta gra. Pięć połączonych kół umieszczonych na białej fladze i płonący znicz niosą przeslanie braterstwa, pokoju i uniwersalizmu olimpijskiego.
Co cztery lata odbywa się wielkie święto sportowej młodzieży z całego świata. Młodzi ludzie spotykają się, aby rywalizować, zdobywać medale, wygrywać, a wszystko zgodnie z zasadami fair play.
Słynne hasło Pierre de Couberten: „Szybciej, wyżej, silniej” w praktyce przekształca się w niezwykłą, sportową walkę o sportową sławę. Zdobyte na igrzyskach olimpijskich medale stają się dobrem narodowym. Ale obok rywalizacji o medale, wciąż ważny jest sam udział w igrzyskach. Tak uważamy!!! Być członkiem światowej olimpijskiej społeczności, wziąć udział w spotkaniu całego sportowego świata, to także wielka życiowa zdobycz. Być olimpijczykiem, to brzmi dumnie.
W starożytności na czas igrzysk zawieszano wszelkie spory i wojny. Igrzyska w Paryżu to „Igrzyska szeroko otwarte”. Piękne hasło, trudne do zrealizowania w dzisiejszym świecie, ogarniętym konfliktami, wojenną agresją, często bezwzględnym niszczeniem ludzkich wartości. Tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna spowodowana brutalną napaścią bezwzględnego agresora. Tej wojnie mówimy kategoryczne NIE !!!
Rywalizacja sportowa musi eliminować ze swego świata wojennych agresorów. Wyrażamy nadzieję, że igrzyska olimpijskie w Paryżu będą przebiegać w atmosferze pokoju, braterstwa i przyjaźni. Bo to sport jest wielkim orężem w stosunkach międzyludzkich. Wierzymy, że hasło „Igrzyska szeroko otwarte” przejdzie do historii olimpizmu jako symbol wielkiego sportowego święta.
Polskim olimpijczykom życzymy wspaniałych sukcesów. Bądźcie odważni, dajcie z siebie wszystko w rywalizacji ze sportowcami z całego świata w myśl znanej zasady: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”. Zawsze według fair play, zawsze z szacunkiem dla rywala.
Dzisiaj, stąd z Grodziska Mazowieckiego, z Gali Mazowieckiego Dnia Olimpijczyka przekazujemy przeslanie do wszystkich sportowców świata:
„Bądźmy wielką olimpijską rodziną, kreujmy wolność, przyjaźń i pokój jako najważniejsze, życiowe wartości. Niech wygrywa SPORT”
Uczestnicy Gali Mazowieckiego Dnia Olimpijczyka
Grodzisk Mazowiecki, 4 kwietnia 2024 rok.