27 marca, poniedziałek, Pałacyk Szustra w mokotowskim Parku Morskie Oko. Przed głównym wejściem do Pałacyku powiewają olimpijskie flagi! Zaintrygowana tym niecodziennym widokiem para spacerowiczów postanawia zajrzeć do wnętrza budynku. Są zaskoczeni, że w miejscu, gdzie zazwyczaj brzmi muzyka, tym razem będzie gościć wydarzenie sportowe. Z ciekawością słuchają, że jest to gala związana z wręczeniem wyróżnień dla młodych sportowców, którzy już osiągnęli znakomite sukcesy sportowe. Nasi przypadkowi goście pytają o szczegóły, zapraszamy ich na naszą stronę internetową. Z pewnością pozyskaliśmy kolejnych fanów sportu.
Gala – finał konkursu „Młode Talenty – Nadzieje Olimpijskie”. Organizatorzy wydarzenia uwzględniają charakter i obyczaje Pałacyku Szustra. Galę otwiera muzyka. Uczeń Technikum Ekonomicznego na Mokotowie, Mihailo Jatskiv, ukraiński młody, skromny chłopak gra muzykę ukraińskiego kompozytora Wiktora Kosenki. Gra świetnie, pewnie i z nadzwyczajną dojrzałością. Mocne akordy wywołują brawa. Bijemy brawa dla Mihailo, także brawa aprobaty dla jego ojczyzny!
Konkurs zorganizowany przez Warszawsko Mazowiecką Radę Olimpijską PKOl. miał na celu nagrodzenie najlepszych młodych sportowców, za wyniki w roku 2022. Kapituła konkursu przyznała sportowcom z Warszawy i Mazowsza 11 wyróżnień w dyscyplinach olimpijskich i 2 wyróżnienia w dyscyplinach nieolimpijskich. Młodzi, niezwykle zdolni, mający w swoim sportowym dorobku medale ważnych mistrzowskich imprez, medale mistrzostw Europy, mistrzostw świata, tytuły mistrzów Polski. Już jest wspaniale a co będzie w najbliższych latach!?
Galę prowadzi Artur Szulc, znany dziennikarz sportowy. Jak zawsze świetnie i jak zawsze fachowo. Artur podkreśla wyjątkowość tego miejsca. Pałacyk Szustra to ciekawy fragment historii Mokotowa.
Przypomnijmy więc: Pałacyk wybudowany w II połowie 18 wieku dla Izabeli Lubomirskiej. W połowie 19 wieku Pałacyk został zakupiony przez rodzinę Szustrów a przebudowany według projektu Henryka Marconiego. I tak już pozostało. W roku 1944 Pałacyk został zniszczony. Odbudowany w latach 60 -tych 20 wieku. Dziś, zapewne wymaga remontu, ale wciąż pięknie prezentuje się wśród parkowej zieleni Morskiego Oka.
Być może dlatego, kiedy rozważaliśmy, gdzie można zorganizować Galę, Burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski zaproponował Pałacyk Szustra. Świetny wybór!!!
Prezes Warszawsko Mazowieckiej Rady Olimpijskiej Zenon Dagiel, prezentuje ideę konkursu „Młode Talenty – Nadzieje Olimpijskie”, wita uczestników Gali, w szczególności bohaterów Gali, czyli laureatów konkursu. Prezes witając gospodarza dzielnicy Burmistrza Rafała Miastowskiego dziękuje za wsparcie w organizacji Gali. „Panie Burmistrzu, bez Pana pomocy dzisiejszej Gali by nie było”. Na Gali jest także obecny Z-ca Burmistrza Marek Rojszyk. Wśród gości jest przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego, srebrny medalista olimpijski w szermierce Marian Sypniewski oraz inni medaliści olimpijscy: Tomasz Majewski dwukrotny złoty medalista w pchnięciu kulą, Jerzy Pietrzyk zdobywca srebrnego medalu w sztafecie 4×400 m. Marcin Dołęga, który zdobył medal brązowy w podnoszeniu ciężarów oraz Piotr Kiełpikowski szermierz z dwoma medalami olimpijskimi srebrem i brązem.
Burmistrz Rafał Miastowski złożył gratulacje laureatom i ich trenerom, docenił wagę pracy zespołowej dla osiągnięcia każdego sukcesu, podkreślił też dbałość władz dzielnicy o rozwój sportu na terenie Mokotowa i pracę ludzi za to odpowiedzialnych.
Marian Sypniewski powiedział, że sukces sportowy pozostaje w pamięci sportowca na całe życie. Sam wciąż przeżywa swoje olimpijskie starty i gdy o nich opowiada wciąż czuje emocje. Takich pozytywnych emocji życzył laureatom konkursu.
A oto lista laureatów konkursu „Młode Talenty- Nadzieje Olimpijskie”
- Michał Gawenda, lekkoatletyka, skok o tyczce. Trener Andrzej Gawenda.
- Zuzanna Maślana, lekkoatletyka, pchnięcie kulą. Trener Mirosław Nisztor.
- Ksawery Masiuk, pływanie. Trener Paweł Wołkow.
- Filip Kosiński, pływanie. Trener Paweł Słomiński.
- Katarzyna Dębska, pięciobój nowoczesny. Trener Krzysztof Gawlikowski.
- Martyna Dołęga, podnoszenie ciężarów. Trener Marcin Dołęga.
- Cecylia Cieślik, szermierka. Trener Piotr Kiełpikowski.
- Miłosz Redzimski, tenis stołowy. Trener Tomasz Redzimski.
- Dominik Krawczyk, zapasy. Trener Seweryn Szreder.
- –
- Gabriela Czapska i Hanna Rajchert, żeglarstwo. Trener Natalia Zielińska.
- Karolina Łuniewska, taekwon-do. Trener Jacek Łuniewski.
- Sebastian Jędraś, kickboxing. Trener Marcin Pałuba.
Laureaci otrzymali z rąk Prezesa Rady Olimpijskiej Zenona Dagiela okolicznościowe „Dyplomy” w grafice nawiązującej do idei olimpizmu. Nagrody rzeczowe, ufundowane przez Urząd Dzielnicy Mokotów wręczał Z-ca Burmistrza Marek Rojszyk. Ponadto laureaci otrzymali upominki: Polski Komitet Olimpijski ufundował albumy obrazujące starty Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i Pekinie, Muzeum Sportu przekazało bezpłatne wejściówki do Muzeum, Unia Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza” przekazała okazałe albumy ilustrujące warszawskie kluby sportowe.
Trenerom, Prezes Rady Olimpijskiej wręczył „Listy Gratulacyjne” a wszyscy otrzymali ufundowane przez Skarbnicę Narodową „Medale Kopernikańskie” wraz z certyfikatem.
„Wizytówki” laureatów oraz zdjęcia z Gali zamieszczamy obok, na naszej stronie internetowej oraz na FB.
Sukces sportowy wiąże się z talentem, ale także a może przede wszystkim z trudną, ciężką pracą trenerską. Dobra organizacja pracy w klubie to kolejny niezbędny element całego procesu w systemie szkolenia.
W tym miejscu warto powiedzieć, że najmłodsi rywalizują w systemie współzawodnictwa dzieci i młodzieży w kategorii młodzika i juniora. Operatorem tego systemu na terenie Warszawy i Mazowsza jest Unia Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza. Unia finansuje szkolenie uzdolnionej młodzieży w ramach kadr wojewódzkich w kategorii młodzika i juniora. Przyszli mistrzowie przechodzą właśnie przez ten system współzawodnictwa.
Gala kończy się kolejnym występem Mihailo. Tym razem gra piękną, polską muzykę, poloneza Fryderyka Chopina Chopina. A później sesja zdjęciowa oraz złożenie podpisów przez laureatów konkursu na fladze olimpijskiej. Na koniec rozmowy, wywiady, przy kawie, herbacie i słodkościach.
Jest okazja do wspomnień o tym co było i rozmów o tym co będzie. Pałacyk Szustra radował się, że mógł gościć młode sportowe talenty i zacne grono gości.
To pierwsza Gala organizowana przez Warszawsko Mazowiecką Radę Olimpijską. Prze ten rok będziemy śledzili rozwój talentu naszych laureatów, będziemy pisali o ich startach i sukcesach. Życzymy im, aby wygrywali, chociaż wiemy, że nie będzie to łatwe.
A za rok wyróżnimy kolejne młode talenty, bo przecież wierzymy, że ich nie zabraknie.
Dziękujemy władzom dzielnicy Mokotów za gościnę i wsparcie: Burmistrzowi Rafałowi Miastowskiemu, jego zastępcy Markowi Rojszykowi. Dziękujemy za współpracę Wydziałom Promocji, Sportu oraz Spraw Społecznych a także Mokotowskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Panie Ewa Bujalska, Elżbieta Iglewska , Alicja Walicka i Pan Krzysztof Rosiński dołożyli wszelkich starań aby impreza przebiegła w sposób prawidłowy. Dziękujemy Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, Muzeum Sportu, Dyrekcji Pałacyku Szustra, Unii Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza, mokotowskiemu Technikum Ekonomicznemu nr 8.
Wszystkich zapraszamy na naszą stronę internetową i Facebooka.
Jan Wieteska.
Dzielnica Mokotów była współgospodarzem pierwszej Gali „Młode Talenty – Nadzieje Olimpijskie”, która odbyła się w zabytkowym, mokotowskim Pałacyku Szustra.
Mokotów to bardzo atrakcyjna dzielnica Warszawy. Przez wielu uznawana jest za prestiżową. Charakteryzuje ją przede wszystkim bliskość do centrum, rozbudowana infrastruktura zarówno komunikacyjna, jak i handlowo-usługowa oraz duża ilość zieleni i parków miejskich, z których najbardziej znane to Pole Mokotowskie (położone w większości na Ochocie i w Śródmieściu), park Arkadia, park Morskie Oko, park Dreszera i park Sielecki. Znajduje się tam także szereg zbiorników wodnych, zwłaszcza w dolinie Wisły.
Źródło: Wikipedia
Mieliśmy także okazję porozmawiać z pięcioma z laureatów „Młodych Talentów”:
- Załoga łódki w klasie 49erFX Gabriela Czapska i Hanna Rajchert, srebrne medalistki mistrzostw świata juniorów. Gabrysia miesiąc po operacji, na Galę przyszła jeszcze o kulach, ale jest dobrej myśli.
– Wszystko idzie w dobrym kierunku, mam nadzieję, że z nogą będzie w porządku na czas – mówi Gabrysia. – Przed nami kwalifikacje na igrzyska w Paryżu. Mamy jeszcze trochę czasu. Ale główny cel to Los Angeles w roku 2028.
– Wracając do 2022 roku, jaki moment był najbardziej emocjonujący?
– Oczywiście mistrzostwa świata juniorów we włoskim Como – odpowiada Hanna. – Do końca nie wiedziałyśmy czy jest medal. Sumowały się punkty ze wszystkich wyścigów – dodaje Gabriela – dopiero po wyjściu na ląd dowiedziałyśmy się, że zajęłyśmy drugie miejsce i to był fajny moment!
– Gdzie przygotowujecie się do sezonu, do startów?
– Wszędzie. W zimie głównie w Portugalii, na Wyspach Kanaryjskich, na Majorce, we Francji. W Polsce też mamy gdzie pływać ale przed kwalifikacjami olimpijskimi pływamy na akwenach europejskich – odpowiadają.
– Dziękuję za rozmowę. Życzę sukcesów.
Rozmawiał: Jan Wieteska
2. Karolina Łuniewska, trzykrotna medalistka (w tym złoto) Mistrzostw Świata Juniorów, w zasadzie nie miała wyboru. Jej tata, Jacek, były zawodnik był wzorem w domu i w hali sportowej. W dodatku mistrz Jacek Łuniewski od stycznia 2019 roku jest trenerem reprezentacji kobiet Polskiego Związku Taekwon-Do. A od zawsze trenerem córki Karoliny.
– Przede mną trudny ostatni rok w kategorii juniorskiej, w dodatku za rok matura, a potem może studia stomatologiczne, a może medycyna – mówi Karolina Łuniewska. – Dzięki wsparciu rodziców, dziadków i w ogóle całego środowiska udaje mi się z powodzeniem łączyć naukę w szkole z treningami i udziałem w zawodach. Przede mną ambitne plany i marzenia na ten rok. Będę robiła wszystko by się dobrze przygotować do tegorocznych Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata i walczyć o najwyższe podium, o złoto. To moje marzenie, które będę chciała zrealizować. Jest czymś niesamowitym stać na najwyższym podium i śpiewać Mazurek Dąbrowskiego. Życzę tego każdemu sportowcowi, a i sama chciałabym jeszcze niejeden raz przeżywać takie wzniosłe chwile.
– Co daje mi sport? – zastanawia się Karolina Łuniewska.- Podróże po całym świecie, poznawanie nowych ludzi, a przede wszystkim pewność siebie, panowanie nad stresem.
Notował: Krzysztof Stanisławiak
3. Cecylia Cieślik, srebrna medalistka mistrzostw świata w drużynie. To największy sukces Cecylii w 2022 roku.
– W tym roku zdobyłyście w drużynie, w tym samym składzie, złoty medal mistrzostw Europy juniorek w Tallinie. W finale wielki triumf z Francją! Macie znakomitą drużynę.
– Tak, to świetny team. Ale dwie z nas przechodzą do kategorii senior. Zostaję w juniorach z Alicją Klasik – mówi Cecylia. – Będziemy biły się o kolejne medale.
– Macie świetne wzory. Mamy w szpadzie mistrzynię świata sprzed lat Danutę Dmowską. Kiedy ty sięgniesz po taki sukces?
– Niedługo – odpowiada z uśmiechem na ustach. – Lubię szpadę, trenuję od szóstego roku życia. Szpada jest trochę inna niż floret, czy szabla. Tu są duble, trafienia można zadawać na cale ciało. Jest mniej ingerencji sędziowskich.
– Może przez to sprawiedliwiej?
– Może tak!? – ripostuje Cecylia.
-Jak widzisz swoją sportową przyszłość?
– Chcę żeby była dobra. Do Paryża jeszcze chyba nie pojadę, ale do Los Angeles … na pewno tak – mówi z przekonaniem.
– Po złoty medal. Życzę wielkich sukcesów.
Rozmawiał: Jan Wieteska
4. Miłosz Redzimski, srebrny medalista Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów, przez wiele lat swoją pasję sportową dzielił pomiędzy piłką nożną i tenisem stołowym. – W końcu – jak twierdzi – wybór padł na tenis stołowy. Bo to i tradycja rodzina, bowiem ojciec jest byłym zawodnikiem, a teraz moim trenerem. I to jego wpływ i rodzinne zainteresowanie tenisem stołowym zdecydowały o wyborze tej dyscypliny.
– Obecnie jestem uczniem w szkole sportowej i na co dzień uczę się w domu – mówi Miłosz Redzimski. – Raz w miesiącu bywam w szkole na konsultacjach, a poszczególne przedmioty zaliczam w formie egzaminów. Ten tryb pozwala mi na bezproblemowe łączenie nauczania z dość intensywnymi treningami i udziałem w zawodach. Czego efektem są moje osiągnięcia sportowe. To, co mi zapadło najbardziej w pamięci to srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Portugalii. Pierwszy międzynarodowy sukces.
– Co mi daje sport? – zastanawia się Miłosz Redzimski. – Przede wszystkim satysfakcję ze zwycięskich pojedynków, ale też można doświadczyć nowych przygód, zwiedzić świat. Lepsze to niż patrzenie tylko w laptop.
Notował: Krzysztof Stanisławiak