Igrzyska Olimpijskie XXI wieku
26 lipca 2024 r. rozpoczną się XXXIII Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W cyklu opowiadań chcemyprzypomnieć naszym czytelnikom jak bywało na igrzyskach w XXI wieku. Przeżywaliśmy sportowe emocjew czasie igrzysk w Atenach, Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio. Polscy sportowcy odnosili sukcesy, zdobywali medale ale także ponosili porażki. Igrzyska miały swoich bohaterów, którzy przeszli do historii światowego sportu. Były sportowe triumfy i sportowe tragedie. Zaczynamy jednak od igrzysk w Sydney, które odbyły się w 2000 roku. To ostanie igrzyska XX wieku. Niech będą pięknym wstępem do XXI wieku.
O P O W I E Ś Ć nr 1
„ŻYCIE, MIŁOŚĆ, WOLNOŚĆ I NADZIEJA”
czyli Igrzyska Olimpijskie w Sydney w 2000 r.
„Złotym medalistą jestem! Dyskwalifikacja Segury! Jezus Maria!!!” – krzyczy ROBERT KORZENIOWSKI, stojąc w szatni, tuż po zakończeniu rywalizacji w chodzie na 20 km. Korzeniowski wszedł na metę jako drugi. Tuż przed nim linię mety przekracza Meksykanin Segura. Mamy srebrny medal. I nagle przychodzi informacja o dyskwalifikacji Segury, który na trasie, przed wejściem na stadion, otrzymuje od sędziów kolejną kartkę za podbieganie. Jednak ta decyzja sędziów nie dociera na czas na metę. Dopiero gdy Robert, już w szatni, świętuje zdobycie srebra, dociera wieść o dyskwalifikacji Segury.
W kilka dni później Robert wygrywa chód na 50 km. To jego koronny dystans. Tu był zdecydowanym faworytem. Wygrywa z dużą przewagą, z uśmiechem na ustach. Z dwoma złotymi medalami Robert Korzeniowski staje się jednym z największych bohaterów igrzysk w Sydney!!!
Znicz zapala Aborygenka CATHY FREEMAN, która późniejwygrywa bieg na 400 metrów. Zwycięstwo Freeman to wielki symbol triumfu dla Australii. Na oczach ponad 100 tysięcy widzów Aborygenka zdobywa setny medal olimpijski dla Australii. Siada na murawie i przez minutę przeżywa swoje zwycięstwo. Jedno z wielu zdjęć ujawnia napis na jej ramieniu: „Bo jestem wolna”. Gdy po chwili wstaje, bierze do ręki dwie flagi: australijską i aborygeńską, i okrąża stadion niemal jak rzymski gladiator na rydwanie.
Gdy Cathy stawała na starcie finałowego biegu na stadionie rozległ się wrzask przypominający dźwięk startujących odrzutowców. A gdy po otrzymaniu medalu odśpiewała hymn australijski wraz z największym stadionowym chórem, jaki kiedykolwiek zgromadził się w Australii, emocje przekroczyły wszelkie granice. Ktoś napisał, że Freeman biegła po złoty medal mając na swoich barkach cały australijski naród. Tak oto realizowały się słowa z ceremonii otwarcia igrzysk: „Życie, miłość, wolność i nadzieja”.
– ALEKSANDER NEMOW, rosyjski gimnastyk zdobywca 2 złotych, 1 srebrnego i 3 brązowych medali;
– IAN THORPE, australijski pływak, który zdobył 3 złote i 2 srebrne medale;
– MARLON JONES, urodziwa amerykańska sprinterka zdobywczyni 3 złotych i 2 srebrnych medali. Chciała zdobyć 5 medali złotych ale być może przeszkodziła jej w tym wieść o pozytywnym antydopingowym teście jej męża kulomiota J.Huntera. Siedem lat później świat dowiedział się, że także Marlon stosowała doping. Pikanterii temu wydarzeniu dodaje fakt, że to Hunter po rozwodzie z Marlon, podał tę informację do publicznej wiadomości. Marlon Jones z wielkiej, sportowej gwiazdy stała się jedną z największych oszustek w sporcie. Po latach mówiła skruszona: „Byłam nieuczciwa, zawiodłam moją rodzinę, mój kraj i samą siebie…. złamałam prawo i muszę ponieść za to pełną odpowiedzialność…”.
3. Nie możemy wymienić wszystkich bohaterów igrzysk w Sydney, bo musielibyśmy stworzyć wielorozmiarowy elaborat. Dokonujemy więc subiektywnego wyboru. Oto kilku tych, którzy wyróżnili się czymś nadzwyczajnym, czymś zaskakującym, czymś nieprzewidywalnym:
– STEVE REDGRAVE, brytyjski wioślarz. W Sydney zdobywa swój piąty złoty medal na kolejnych, już piątych igrzyskach olimpijskich. W 1984 roku zdobywa złoty medal w dwójce, podobnie w Seulu, Barcelonie i Atlancie. Do Sydney przyjeżdża by zdobyć złoto w czwórkach. I tak się dzieje. Piąty złoty medal, w piątych igrzyskach dla Steva Redgrav’a.Brytyjska osada wygrywa z Włochami o 0,04 sekundy! „Powiedzieli nam, że jeśli wygramy nie będzie bolało, kłamali!”. W dzień wyścigu do Steva podszedł jakiś Nowozelandczyk i powiedział: „Mam nadzieję, że pan wygra….. Jest tylko jeden problem, jest pan przeciwnikiem mojego syna.” Redgrave zdobył w sumie 13 medali olimpijskich i stał się „Ikoną światowego wioślarstwa”.
– FELIX SAVON, kubański bokser zdobywa trzeci z rzęduzłoty medal olimpijski. On i jego trzej koledzy Rigondeaux, Kindelan i Gutierriez podtrzymują fantastyczną passę kubańskich zwycięstw na olimpijskich ringach. Zdobyli ichłącznie, z tymi z Sydney 27! Różnie potoczyły się losy kubańskich mistrzów. Część z nich opuszczała Kubę przy nadarzającej się okazji. Ale Savon nie przyjął oferty słynnego Dona Kinga, pozostał bokserem amatorem. Poszedł więc za głosem, bodaj największego z wielkich bokserów kubańskich,Teofila Stevensona, także trzykrotnego złotego medalisty, który w okresie swojej świetności odrzucił bajeczne kontrakty za walkę z Muhammedem Alim mówiąc: „Czym są miliony dolarów w porównaniu z 8 milionami kochających cię Kubańczyków”.
– ANDREEA RADUCAN, maleńka rumuńska gimnastyczka okazała się niespodziewaną pogromczynią zdecydowanej faworytki w gimnastycznym wieloboju, Rosjanki Swietłany Chorkiny. Po błędach Chorkiny na poręczach i wspaniałym pokazie Raducan w ćwiczeniach wolnych, sensacja staje się faktem. Trzy Rumunki na podium. I nagle przychodzi wieść o jej dyskwalifikacji. Dwie godziny przed finałem trener podał Andreei nurofen, który jak się okazało zawierał niedozwoloną substancję. Na nic zdały się protesty. Nurofen zabrał maleńkiej Rumunce (147 cm wzrostu) złoty medal. „Nie oszukuję, nie mam się czego wstydzić, chcę udowodnić, że potrafię lepiej…” – mówi na konferencji prasowej.
– KOSTAS KENTERIS, pierwszy biegacz grecki, od czasów Spiridona Louisa z 1894 roku, który wygrał bieg olimpijski! Kenteris wygrywa finał 200 metrów, być może wykorzystując słabość sprinterów amerykańskich, których nie ma podium. Wygrywa z przeciętnym czasem 20,07 nie odnosząc wcześniej żadnego znaczącego sukcesu. Wielu zastanawiało się jak to było możliwe?
Pięć dni później super sensacja! 18-letnia KAMILA SKOLIMOWSKA wygrywa zawody w rzucie młotem kobiet.W trzeciej konkursowej próbie osiąga 71.18 m, co daje jej prowadzenie, a jednocześnie wynik ten jest nowym rekordem świata juniorek. Żadna konkurentka nie rzuciła już dalej. Sensacyjne złoto dla Polski. Kamila, zawsze pełna życia, ciekawa kolejnych wyzwań, kierowała się pięknym mottem:„Uwierz, że to co trudne, kiedyś prostsze będzie”. Umiera nagle 18 lutego 2009 roku na zgrupowaniu w Portugalii, a przyczyną śmierci jest zator tętnicy płucnej.
Złoto wystrzelała Renata Mauer–Różańska z karabinu standard, a Tomasz Kucharski i Robert Sycz po złotopopłynęli na torze wioślarskim w dwójce podwójnej wagi lekkiej.
W kajakarstwie górskim srebro w slalomie wywalczyli Krzysztof Kołomański z Michałem Staniszewskim, a w kanadyjkach na 500 metrów także srebro zdobywają: Paweł Baraszkiewicz i Daniel Jędraszko. Agata Wróbel z żywieckiej Jeleśni srebrny medal zdobywa w podnoszeniu ciężarów.Srebro w pięknym stylu wywalczyła drużyna naszych florecistek: Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka i Barbara Wolnicka.
Polskie kajaki okazały się mocne. Brązowe medale do polskiego worka dokładają: Anna Pastuszka i Beata Sokołowska w kajakarskim sprincie oraz czwórka: Grzegorz Kotowicz, Adam Seroczyński, Marek Witkowski i Dariusz Białkowski. W zawodach gimnastycznych brązowy medal w skoku przez „konia” zdobywa Leszek Blanik.
Jan Wieteska