„Inspiracja dla pokoleń”
Opowiadanie nr 4 z cyklu „Igrzyska Olimpijskie XXI wieku” czyli Igrzyska w Londynie 2012
W wyścigu o igrzyska olimpijskie Londyn pokonał w finale Paryż czterema głosami 54:50. Dzień po tej decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Londynie miała miejsce seria zamachów terrorystycznych w miejskiej komunikacji. Jednak MKOl podtrzymał swoją decyzję. W ten sposób Londyn stał się organizatorem igrzysk olimpijskich po raz trzeci.
„INSPIRE A GENERATION” – hasło igrzysk w Londynie buduje nadzieję dla przyszłości. Sport ma być wielką drogą do wielkich wyzwań dla kolejnych pokoleń. W powszechnej ocenie igrzyska były znakomitym wydarzeniem, w którym tradycja mieszała się z rzeczywistością. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, znakomity brytyjski biegacz, Sebastian Coe podczas ceremonii zamknięcia powiedział: „Kiedy nadszedł czas Brytanio, daliśmy radę, dziękuję Ci. Rozpaliliśmy ogień olimpijski i rozpaliliśmy świat…”
1. Wróćmy na chwilę do historii. Rok 1908. Pierwsze igrzyska w Londynie. Pierwotnie miały się odbyć w Rzymie, ale erupcja Wezuwiusza przestraszyła organizatorów. Wystartowało 1971 mężczyzn i 37 kobiet. Chociaż Polski jeszcze nie było na mapie Europy, to w igrzyskach wystartował jeden Polak, Jerzy Gajdzik, w skokach na trampolinie, w barwach USA.
W roku 1948 Londyn gościł sportowców świata po raz drugi, po 12 latach przerwy od igrzysk w Berlinie. Nie zaproszono Niemiec i Japonii. Pięknym polskim akcentem był złoty medal Zbigniewa Turskiego w dziedzinie muzyki. Jeden medal w zawodach, brązowy, zdobył dla Polski Aleksy Antkiewicz w boksie.
2. Igrzyska 2012 roku to już zupełnie inne wydarzenie. Gospodarze kolejnych igrzysk prześcigali się w oryginalności CEREMONII OTWARCIA. Brytyjczycy przygotowali widowisko pod nazwą „Wyspa Cudów”. Rozpoczęło się od bicia w 27-tonowy dzwon, a później świat zobaczył przemianę Wielkiej Brytanii na przestrzeni wieków. Wszystko przy muzyce The Who i The Rolling Stones. Pojawił się James Bond w kreacji Daniela Craiga i królowa Elżbieta II. Królowa otworzyła igrzyska, ale z powodu wydłużenia się ceremonii, nastąpiło to kilkanaście minut po północy, czyli już następnego dnia. Ceremonię Otwarcia wyreżyserował Danny Boyle, twórca oskarowego filmu „Slumdog – Milioner z ulicy”.
3. BOHATEROWIE IGRZYSK
Tak jak w Pekinie, gwiazdami igrzysk byli MICHAEL PHELPS i USAIN BOIT. Phelps do swej bogatej kolekcji medali z Aten i Pekinu dokłada kolejne 4 złota i 2 srebra igrzysk londyńskich. Za cztery lata Michael będzie się jeszcze popisywał w Rio de Janeiro, ale o tym w następnym opowiadaniu. Fenomen z innej epoki. Natomiast Boit zdobywa kolejne 3 złote medale. Wygrywa oba biegi sprinterskie, 100 i 200 metrów, a wraz z kolegami wygrywa sztafetę 4 x 100 metrów, ustanawiając fenomenalny rekord świata 36,84 sek.
– Na olimpijskiej pływalni błyszczy nowa gwiazdka MISSY FRANKLIN. 17-latka wygrywa. „Zdobyłaś cztery złote medale, możesz zrobić sobie tatuaż, zasłużyłaś na to…” – tak nagrodził Missy jej ojciec. Tatuaż w postaci pięciu olimpijskich kółek pojawił się na jej prawym biodrze.
– ALLYSON FELIX – amerykańska sprinterka zdobywa 3 złote medale. Wygrywa bieg na 200 metrów oraz z koleżankami dwie sztafety: 4×100 m i 4×400 m. Felix to jedna z najbardziej utytułowanych lekkoatletek świata, ma w swoim dorobku 11 medali olimpijskich. Przed laty Allyson poinformowała, że firma Nike planowała, obniżenie jej kontraktu o 70% po urodzeniu dziecka. Po publikacji tej informacji firma Nike zmieniła swoje stanowisko i ustanowiła specjalny program pomocy matkom-sportsmenkom.
– OLEKSANDER USYK I WASYL ŁOMACZENKO, dwaj ukraińscy pięściarze, którzy zdobyli złote medale, odpowiednio w wadze ciężkiej i lekkiej, w następnych latach stali się wielkimi gwiazdami boksu zawodowego. Usyk w 2021 roku skumulował tytuły mistrza świata trzech federacji: WBA, WBO i IBF pokonując Anthoniego Joshue, który w Londynie, w 2012 roku zdobył złoty medal w wadze superciężkiej. W rok później, w 2022 roku Usyk ponownie wygrywa z Joshue potwierdzając swoją pozycję „króla” boksu zawodowego. Łomaczenko, dwukrotny złoty medalista olimpijski (Pekin i Londyn) później wielki zawodowy mistrz świata. Znakomita technika pozwoliła mu być niepokonanym przez wiele lat.
4. POLSKIE MEDALE
– TOMASZ MAJEWSKI, po niezwykle zaciętym boju wyprzedza o 3 centymetry Niemca, Dawida Storla i wynikiem 21,89 m zdobywa swój drugi złoty medal olimpijski. „To wspaniałe uczucie, znów ich oszukałem mimo, że są lepsi” – tak komentował swój sukces Tomasz Majewski. 3 centymetry decydują o sportowej chwale!
– ADRIAN ZIELIŃSKI w podnoszeniu ciężarów. Wygrał, bo był o 130 gramów lżejszy od Rosjanina.
– ANITA WŁODARCZYK na igrzyskach otrzymała medal srebrny. Ale w roku 2018 nastąpiła dyskwalifikacja Tatiany Łysenko, u której wykryto środki dopingujące i Anita zamieniła srebro na złoto.
– Dwa medale srebrne zdobyli: SYLWIA BOGACKA w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i BARTŁOMIEJ BONK w podnoszeniu ciężarów.
Medale brązowe:
– zapaśnik DAMIAN JANIKOWSKI
– kajakarki KAROLINA NAJA i BEATA MIKOŁAJCZYK w wyścigu na 500 metrów;
– MAGDALENA FULARCZYK i JULIA MICHALSKA w wioślarstwie – Magda płynęła w tym wyścigu z kontuzją, wielki hart ducha i siła woli pozwoliły jej dopłynąć do mety, ale pomost opuszczała już na wózku inwalidzkim;
– ZOFIA KLEPACKA i PRZEMYSŁAW MIARCZYŃSKI w żeglarstwie, w klasie RSX, dzięki znakomitemu żeglowaniu w wyścigach finałowych.
5. POLSKI ZBIOROWY LAMENT
To były mało udane igrzyska dla Polaków. Kibice liczyli na znacznie większe sukcesy. Komentarze medialne określały nasz start na igrzyskach jako okazję do zbiorowego lamentu. Oto kilka przykładów, niestety:
– AGNIESZKA RADWAŃSKA. Dwa tygodnie przed igrzyskami, na kortach Wimbledonu, Radwańska gra w finale. W turnieju olimpijskim na tej samej trawie odpada w pierwszej rundzie, przegrywając z Niemka Julią Goerges, która bardziej wyróżniała się urodą niż grą. W mikście Radwańska z parze z Mariuszem Fyrstenbergiem także przegrywają w I rundzie. W deblu grając z siostrą Urszulą odpada w rundzie II. „Igrzyska w tenisie to specyficzny turniej, wcale nie najważniejszy” – tak Agnieszka Radwańska skomentowała swoje występy. Za to wylała się na nią fala krytyki. Medal olimpijski dla sportowca to cel życia, dla Radwańskiej było inaczej.
– POLSCY SZERMIERZE wygrali jedna walkę. Fatalnie! RADOSŁAW ZAWROTNIAK jechał po medal, przegrał pierwszą walkę z Senegalczykiem! Tłumaczył się, że ten Senegalczyk to Francuz… Coś jednak w tym co mówił Polak było, bo w finale szpady walczył Norweg z Wenezuelczykiem !!! Kraje bez żadnych szermierczych tradycji!
– MARCIN DOŁĘGA był faworytem, jednak pali trzy próby w rwaniu i odpada z walki.
– ANNA ROGOWSKA nie zalicza żadnej wysokości w skoku o tyczce.
– Nieudane starty PAWŁA FAJDKA, PAWŁA WOJCIECHOWSKIEGO, znakomitej w innych startach CZWÓRKI WIOŚLARSKIEJ, a także OTYLII JĘDZREJCZAK i jeszcze przegrana SIATKARZY, którzy byli wielką nadzieją na medal. W meczu ćwierćfinałowym z Rosją 0:3. Uff !!!
6. BRYTYJSKI SPORT NR 1
Brytyjczycy zakochani są w piłce nożnej. Jak w większości sportowych nacji piłka nożna jest w Wielkiej Brytanii sportem nr 1. Ale igrzyska w Londynie pokazały siłę brytyjskiego kolarstwa torowego. Na dziesięć konkurencji rozgrywanych na welodromie, brytyjscy kolarze wygrywają siedem. Mają 7 złotych medali. Brytyjskie gwiazdy: Jason Kenny w sprincie, Chris Hoy w keirinie, Laura Trott w omnium, czy Victoria Pendleton wygrywali z dużą pewnością i uśmiechem. Rywale podejrzewali, że Brytyjczycy startują na innym sprzęcie, że mają inne koła niż te, dozwolone przepisami. A poza torowcami złoto zdobywa jeszcze Bradley Wiggins w jeździe na czas na szosie, który w roku igrzysk w Londynie wygrywa także największy, kolarski wyścig na świecie, Tour de France.
7. SĘDZIOWIE W ROLI GŁÓWNEJ
– TRIATHLON. Brytyjscy bracia ALISTAIR i JONATHAN BROWNLEE byli zdecydowanymi faworytami zawodów w triathlonie. Zapowiedzieli, że wbiegną na metę razem, żeby zdobyć dwa złote medale. Jednak sędziowie ostrzegli ich, że jeśli tak się stanie to zostaną zdyskwalifikowani za ustawiony finisz??? Jakby na wszelki wypadek, sędziowie ukarali Jonathana za rzekomy zbyt wczesny siad na rower, po pływaniu. Ta decyzja spowodowała, że Jonathan był trzeci. A wygrał, oczywiście Alistair.
– BADMINTON. W konkurencji par kobiecych, cztery pary, dwie z Korei Południowej, jedna z Chin i jedna z Indonezji grały tak, żeby mecze przegrać. Szło o to, aby uniknąć meczu w ćwierćfinale z inną parą z tego samego kraju. Sędziowie wyrzucają wszystkie cztery pary z turnieju za próbę celowego przegrania meczu.
8. Finał turnieju piłkarskiego wygrywa MEKSYK pokonując BRAZYLIĘ 2:1. W składzie zespołu brazylijskiego grał późniejszy wielki gwiazdor NEYMAR.
9. W turnieju tenisa, w finale grały wielkie gwiazdy. Ku uciesze brytyjskich kibiców ANDY MURRAY wygrywa z ROGEREM FEDEREREM, a w turnieju kobiet SERENA WIL;IAMS pokonuje MARIĘ SZARAPOWĄ. Siostry WILLIAMS wygrywają także grę deblową. Dla wielkich gwiazd medal igrzysk olimpijskich okazał się być bardzo ważny.
10. MASKOTKI IGRZYSK
WENLOCK i MANDEVILLE. Maskotki powstały z kropli stali pochodzącej z budowy stadionu olimpijskiego. Imię Wenlock nawiązuje do nazwy wioski, w której w XIX wieku były organizowane zawody sportowe. Imię Mandeville, to nazwa szpitala w miejscowości o tej samej nazwie, w której urządzono, w 1948 roku, zawody dla weteranów II wojny światowej.
11. KLASYFIKACJA IGRZYSK
Na miejscu pierwszym Stany Zjednoczone: 104 medale, w tym 48 złotych, 26 srebrnych i 30 brązowych. Na miejscu drugim Chiny: 92 medale, w tym 39 złotych, a odpowiednio srebrnych i brązowych 31 i 22. Gospodarze igrzysk na miejscu trzecim z dorobkiem 65 medali: 29 złotych i po 18 srebrnych i brązowych. Polska, po dodaniu złota Anity Włodarczyk, na 23 miejscu.
12. KOSZT IGRZYSK
Igrzyska kosztowały 11,6 mld euro. Inne wyceny określają koszt na 13 mld funtów. Ale niektóre firmy zajmujące się finansami oceniały, że prawdziwy koszt igrzysk w Londynie to nawet 24 mld funtów. Natomiast przedstawiciele brytyjskiego rządu uznali, że igrzyska wspomogły brytyjski obrót gospodarczy. Jak widać każdy ma swoje spojrzenie na korzyści płynące z organizacji igrzysk.
Tyle o igrzyskach w Londynie. Następny odcinek cyklu, to igrzyska w Brazylii, w Rio de Janeiro.
Jan Wieteska