To był rok!
Za nami rok 2024. W sporcie to rok wspaniałych, niesamowitych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Świat był nimi zachwycony. Polska trochę mniej. Dziesięć medali to osiągnięcie skromne, więc czas na zmiany. W polityce, tradycyjne, polskie przepychanki. W życiu codziennym radości i smutki. Ale każdy będzie wspominał to, co dobre.
Przypomnijmy więc naszym Czytelnikom główne wydarzenia, które w minionym 2024 roku były organizowane przez Warszawsko-Mazowiecką Radę Olimpijską, przy wsparciu naszych partnerów.
1. W marcu wręczyliśmy wyróżnienia „Młodym Sportowym Talentom”. Po raz drugi Pałacyk Szustra gościł kilkunastu młodych sportowców z Warszawy i Mazowsza wraz z ich trenerami. Przypomnijmy ich nazwiska, bo być może już niedługo będzie o nich głośno w całej Polsce. Nagrody w sportach olimpijskich otrzymali: judoczka – Zuzanna Banaszewska; szablista – Benedykt Dankiewicz; zawodniczka podnoszenia ciężarów – Martyna Dołęga; pięściarka – Martyna Koczkodaj; żeglarz – Filip Olszewski; łuczniczki Aleksandra Ozdoba i Barbara Grzybek; strzelczyni – Wilhelmina Wośkowiak; zapaśnik – Mateusz Zawadzki; ciężarowiec – Marcin Ziółkowski. Nagrody otrzymali także sportowcy reprezentujący sporty nieolimpijskie: akrobatka – Zofia Kamińska; tancerz – Radosław Tygielski i zawodniczka sumo – Wiktoria Żebrowska.

2. W kwietniu, w Grodzisku Mazowieckim odbyła się Gala Mazowieckiego Dnia Olimpijczyka. Nowa hala sportowa wypełniła się po brzegi. Szkolna młodzież miała okazję uczestniczyć w ceremoniale olimpijskim i prezentacji sportu grodziskiego. Ponad 30. polskich olimpijczyków spotkało się z uczniami, było uroczyście i wyjątkowo.
3. W maju, w szkole imienia Polskich Olimpijczyków w Mysiadle, odbył się Olimpijski Dzień Sportu Dzieci i Młodzieży. Olimpijczycy poprowadzili unikalne lekcje wychowania fizycznego w szkole, zaś w trakcie Ceremoniału Olimpijskiego uczniowie zaprezentowali swój Apel Olimpijski. W turnieju koszykówki wystartowały cztery szkoły z Warszawy i Mazowsza, noszące imię Polskich Olimpijczyków.
4. W czerwcu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych murach hotelu „Gromada” zorganizowaliśmy wernisaż „Kreską Ały”. Wernisaż karykatur znakomitego rysownika Edwarda Ałaszewskiego, który zasłynął z rysowania karykatur polskich sportowców. Dzięki gospodarzom wernisaż miał znakomita oprawę. Była znakomita okazja do przypomnienia dawnych polskich sportowych sław.
5. W lipcu kolejne unikalne wydarzenie – Galowy Koncert Olimpijski. W Sali Lustrzanej Pałacu Staszica rozbrzmiały dźwięki muzyki Fryderyka Chopina w mistrzowskim wykonaniu Karola Radziwonowicza oraz wiersze Kazimierza Wierzyńskiego sławiące sportową walkę w interpretacji Marii Niklińskiej. Było czarownie, bowiem koncert był pięknym nawiązaniem do współgrania sportu i sztuki.
6. Lipiec to czas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Niezapomniane igrzyska. To co pokazali Francuzi było nadzwyczajne. Pisaliśmy o wydarzeniach olimpijskich na naszej stronie internetowej i na Facebooku. Opisana, niepowtarzalna ceremonia otwarcia oraz cykl 25 reportaży stworzył obraz najpiękniejszych igrzysk nowoczesnej ery.
7. W sierpniu promowaliśmy nową, modną dyscyplinę sportu – padel. Zaczęliśmy od niewielkiego turnieju padla w obiekcie Interpadla na warszawskim Mokotowie. Padel to dyscyplina, która dynamicznie się rozwija, więc być może będziemy kontynuować nasze zainteresowanie ta dyscypliną.
8. We wrześniu dołączyliśmy do już znanego, międzynarodowego turnieju w akrobatyce sportowej, Pucharu „Warsa i Sawy” współorganizując turniej akrobatyki przeznaczony dla dzieci pn. Memoriał Gizeli i Konrada Zielińskich, twórców polskiej akrobatyki. Turniej odbywał się w królewskiej dzielnicy Warszawy – Wilanowie. Piękny, efektowny sport. W roku 2025 oba turnieje będą obchodziły swoje jubileusze: 15 i 5. Będziemy tam obecni.
9. Wzięliśmy udział w debacie nad stanem polskiego sportu publikując w odcinkach tekst pod tytułem: „Polski sport a igrzyska marzeń”. Kontynuując nasze zainteresowanie polskim sportem przygotowujemy, wspólnie ze Szkolą Główną Handlową, konferencje pn. „Społeczna odpowiedzialność sportu. Wyzwania w obszarze zarządzania i finansowania sportu.”
10. Rozpoczęliśmy publikacje o warszawskich klubach sportowych, ich stanie i ich funkcjonowaniu.
Co będzie w roku 2025? Napiszemy o tym w innym materiale
JW