Wydarzenie!
Wydarzenie wielkiej wagi! Po raz pierwszy, a z pewnością po raz pierwszy w takim kształcie, Szkoła Główna Handlowa zajęła się sportem. Najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce przyjęła inicjatywę Warszawsko-Mazowieckiej Rady Olimpijskiej, aby włączyć się do dyskusji o polskim sporcie. 17 stycznia 2025 roku, o godzinie 9.00 Rektor SGH prof. dr hab. Piotr Wachowiak, otworzył konferencję pod nazwą: „Społeczna odpowiedzialność sportu. Wyzwania w obszarze zarządzania i finansowania”. W ceremonii otwarcia głos zabrał także Prezes Warszawsko-Mazowieckiej Rady Olimpijskiej, Zenon Dagiel. Obaj panowie podkreślili oryginalność konferencji i wyrazili przekonanie, że będzie ona ważnym głosem w dyskusji nad stanem polskiego sportu.
Wszyscy wchodzący do uczelni, trafiają wprost do Auli Spadochronowej. 17 stycznia Aula stała się miejscem konferencji. Każdy, kto wchodził na teren uczelni mógł więc być potencjalnym uczestnikiem konferencji. Krzesła ustawione w kształcie symbolicznego „okrągłego stołu” stworzyły wrażenie oryginalności debaty, równości jej uczestników i ważności każdego miejsca.
Impulsem do odbycia konferencji na temat polskiego sportu stały się dwie sprawy. Po pierwsze: po nieudanych dla Polski

igrzyskach olimpijskich w Paryżu podniosły się głosy powszechnej krytyki stanu polskiego sportu i konieczności głębokich zmian czyli zbudowania strategii rozwoju polskiego sportu. I po drugie: polski rząd zgłosił chęć zorganizowania igrzysk olimpijskich w Polsce, w roku 2040.
Aby wygrać batalię o organizację igrzysk trzeba przejść skomplikowaną drogę, ale przede wszystkim trzeba poprawić stan polskiego sportu, bo zazwyczaj gospodarze igrzysk odgrywają w nich niepoślednią rolę. Do 2040 roku pozostaje 15 lat. To, wbrew pozorom, niewiele. W kilku najbliższych latach Polska powinna odmienić wizję polskiego sportu i zbudować jego społeczną wartość. Tak właśnie widzieliśmy rolę konferencji nt. „Społecznej odpowiedzialności sportu”.
Debata na temat finansowania sportu, zarządzania polskim sportem i wreszcie na temat społecznej odpowiedzialności sportu w budowaniu świadomości społeczeństwa o jego wartościach odbyła się w trzech panelach.
Godzina 10.00. Panel I „Finansowanie sportu – rola i znaczenie środków publicznych i komercyjnych”
Godzina 12.00. Panel II „Współczesne trendy w zarządzaniu sportem i zarządzaniu poprzez sport”
Godzina 14.00. Panel III „Społeczny wymiar sportu – szanse, wyzwania, zagrożenia”
Ciekawe wprowadzenia moderatorów i panelistów, a także niezwykle różnorodne głosy w dyskusji, dały interesujący obraz problemów dotyczących rozwiązań globalnych, a także lokalnych, klubowych czy środowiskowych. Niemniej ciekawe były rozmowy „przy kawie” w przerwach pomiędzy poszczególnymi panelami. Często w takich „towarzyskich” rozmowach rodzą się dobre pomysły. Może tak było i tym razem!
W każdym panelu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, łącznie ponad 150. Naukowcy, samorządowcy, działacze sportowi, trenerzy, dziennikarze sportowi, działacze gospodarczy, studenci, olimpijczycy. Wszyscy byliśmy w Auli Spadochronowej. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. O każdym panelu napiszemy w kolejnych materiałach. Zacytujemy charakterystyczne wypowiedzi i ciekawe wnioski. Prosimy nas czytać. A całość debaty możecie obejrzeć na You Tube wpisując „SGH. Społeczna odpowiedzialność sportu”.
Jan Wieteska
Fot. Piotr Potapowicz/SGH