Zmarł prof. Józef Lipiec
Józef Lipiec urodził się 15 marca 1942 roku w Nowym Sączu, zmarł 10 listopada 2024 r. Był członkiem-założycielem Polskiej Akademii Olimpijskiej, a od 2000 jej przewodniczącym. Inicjator i wieloletni prezes Małopolskiej Rady Olimpijskiej oraz członek Rady ds. Sportu przy prezydencie miasta Krakowa. W latach 90. był członkiem Rady ds. Sportu i Turystyki przy Prezydencie RP. Odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim OOP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, złotym medalem „Za długoletnią służbę”, Złotą Odznaką ZHP (jako harcmistrz i działacz SPH) oraz Złotym Medalem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego im. P. de Coubertina i Złotym Medalem Fair Play.
Jako 17-latek rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył w 1964 roku, w 1968 roku ukończył także socjologię. Doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1970 roku. Habilitację uzyskał tamże w roku 1978. Tytuł profesora odebrał w Belwederze w 1984 roku. Od 1987 był profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Instytucie Filozofii, gdzie m.in. przez dwie kadencje kierował Radą Naukową IF. Wykładał w wielu uczelniach, w tym w krakowskiej AWF, AGH, URz, poznańskiej WSB, Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, krośnieńskiej WSZ. Był przez wiele kadencji wybierany do Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, przez jedną kadencję zasiadał w Komitecie Nauk o Kulturze Fizycznej.
Przewodniczył przez trzy kadencje Komisji Kultury i Edukacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest honorowym obywatelem Drummondville w Kanadzie. W roku 2014 otrzymał tytuł doktora honoris causa AWF w Krakowie. Trzykrotnie uhonorowany Wawrzynem Olimpijskim w dziedzinie literatury (2 razy złotym i 1 raz brązowym).

Działalność naukowa i dydaktyczna obejmuje przede wszystkim ontologię, filozofię społeczną, aksjologię, etykę, estetyką, a także filozofię sportu. Opublikował ponad 300 artykułów oraz 20 książek autorskich m.in. książki z filozofii sportu: „Kalokagatia” (1998), „Filozofia olimpizmu” (1999), „Pożegnanie z Olimpią” (2007), „Fenomenologia wędrówki” (2009), „Sympozjon Olimpijski” (2014) oraz „Homo Olimpicus” (2017).